351-48MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
351-48MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE BOX SEAL CLR 1.89"X54.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polypropylene Film
Color :
Clear
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Box Sealing
Temperature Range :
Thickness :
0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
1.89" (48.00mm)