232-36MMX55M
Manufacturer:
3M
Part Number:
232-36MMX55M
Category:
Tape
Description:
TAPE MASKING TAN 1.42"X60YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper, Treated
Color :
Tan
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
250°F (121°C) - 30 minutes
Thickness :
0.0063" (6.3 mils, 0.160mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Paint Bake, Medium Temp
Width :
1.42" (36.00mm)