373-TAN-72MMX100M
Manufacturer:
3M
Part Number:
373-TAN-72MMX100M
Category:
Tape
Description:
TAPE BOX SEAL TAN 2.83"X109.3YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polypropylene Film
Color :
Tan
Length :
328' (100m) 109.3 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Box Sealing
Temperature Range :
Thickness :
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive :
0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Usage :
Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Width :
2.83" (72.00mm)