2929-SILVER-48MM
Manufacturer:
3M
Part Number:
2929-SILVER-48MM
Category:
Tape
Description:
TAPE DUCT SILV 1.89"X50YDS
In Stock:
24
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polyethylene over Cloth
Color :
Silver
Length :
150' (45.7m) 50 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Duct Tape
Temperature Range :
200°F (93°C)
Thickness :
0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Holding, Marking, Sealing
Width :
1.89" (48.00mm)