1/2-X1-4952-100
Part Number:
1/2-X1-4952-100
Description:
TAPE DBL COAT WHT 1/2"X 1" 100PK
In Stock:
2
Adhesive :
Acrylic, 300LSE
Backing, Carrier :
Paper
Color :
White
Length :
1.00" (25.40mm)
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
160°F (71°C)
Thickness :
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Thickness - Adhesive :
0.0420" (42.0 mils, 1.067mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Usage :
General Purpose
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2"