ST17-075-66OR
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
ST17-075-66OR
Category:
Tape
Description:
TAPE ELECT ORANGE 3/4"X22YDS
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Tape
Adhesive :
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Backing, Carrier :
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Color :
Orange
Length :
66' (20.1m) 22 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Electrical
Temperature Range :
14°F ~ 176°F (-10°C ~ 80°C)
Thickness :
0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Insulating, Sealing, Splicing
Width :
0.75" (19.05mm) 3/4"