3M VG-516B-0.5"X36YD
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M VG-516B-0.5"X36YD
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL SID FOAM BLK 1/2"X36YDS
In Stock:
3
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Synthetic Rubber Based
Backing, Carrier :
Polyethylene Foam
Color :
Black
Length :
108' (32.9m) 36 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Sided Foam
Temperature Range :
Thickness :
0.0660" (66.0 mils, 1.700mm)
Thickness - Adhesive :
0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Usage :
Vibration Damping
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2"