897-12MMX55M
Manufacturer:
3M
Part Number:
897-12MMX55M
Category:
Tape
Description:
TAPE FILAMENT CLEAR 0.47"X60YDS
In Stock:
53
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Backing, Carrier :
Scotchpro™ Film
Color :
Clear
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Filament
Temperature Range :
Thickness :
0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
General Purpose
Width :
0.47" (12.00mm)