373-CLEAR-72MMX914M
Manufacturer:
3M
Part Number:
373-CLEAR-72MMX914M
Category:
Tape
Description:
TAPE BOX SEAL CLR 2.83"X1000YDS
In Stock:
4
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polypropylene Film
Color :
Clear
Length :
3000' (914m) 1000 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Box Sealing
Temperature Range :
Thickness :
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive :
0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Usage :
Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Width :
2.83" (72.00mm)