1183-23X18YD
Manufacturer:
3M
Part Number:
1183-23X18YD
Category:
Tape
Description:
TAPE COPPER FOIL SILV 23"X18YDS
In Stock:
2
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Copper Foil
Color :
Silver
Length :
54' (16.5m) 18 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Copper Foil
Temperature Range :
Thickness :
0.0027" (2.7 mils, 0.068mm)
Thickness - Adhesive :
0.0013" (1.3 mils, 0.033mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0014" (1.4 mils, 0.036mm)
Usage :
EMI/RFI Shielding
Width :
23.00" (584.20mm)