2242-1-1/2X15FT
Manufacturer:
3M
Part Number:
2242-1-1/2X15FT
Category:
Tape
Description:
TAPE ELECT BLACK 1 1/2"X5YDS
In Stock:
44
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber, Self Fusing
Backing, Carrier :
Rubber
Color :
Black
Length :
15' (4.6m) 5 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Electrical
Temperature Range :
194°F (90°C) Max
Thickness :
0.0300" (30.0 mils, 0.762mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Electrically Insulating
Width :
1.50" (38.10mm) 1 1/2"