3939-48MMX55M
Manufacturer:
3M
Part Number:
3939-48MMX55M
Category:
Tape
Description:
TAPE DUCT SILV 1.89"X60YDS
In Stock:
20
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polyethylene over Cloth
Color :
Silver
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Duct Tape
Temperature Range :
200°F (93°C)
Thickness :
0.0090" (9.0 mils, 0.229mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Width :
1.89" (48.00mm)