12X12-6-4008W
Manufacturer:
3M
Part Number:
12X12-6-4008W
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL SIDED NATURAL 12"X12"
In Stock:
49
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 100
Backing, Carrier :
Polyurethane Foam
Color :
Natural
Length :
12.00" (304.80mm)
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Thickness :
0.1250" (125.0 mils, 3.175mm) 1/8"
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Holding, Joining, Mounting
Width :
12.00" (304.80mm)