12X12-6-5419
Part Number:
12X12-6-5419
Description:
TAPE FILM GOLD 12"X12"
In Stock:
6
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyimide
Color :
Gold
Length :
12.00" (304.80mm)
Tape Type :
Film
Temperature Range :
-100°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Thickness :
0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
Thickness - Adhesive :
0.0017" (1.7 mils, 0.043mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Usage :
Masking, High Temperature, Wave Soldering
Width :
12.00" (304.80mm)