12X12-6-433
Part Number:
12X12-6-433
Description:
TAPE ALUMINUM FOIL SILV 12"X12"
In Stock:
1
Adhesive :
Silicone Thermosetting
Backing, Carrier :
Aluminum Foil
Color :
Silver
Length :
12.00" (304.80mm)
Tape Type :
Aluminum Foil
Temperature Range :
-65°F ~ 600°F (-54°C ~ 316°C)
Thickness :
0.0036" (3.6 mils, 0.091mm)
Thickness - Adhesive :
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Heat Dissipation, Reflection
Width :
12.00" (304.80mm)