12X12-6-438PL
Part Number:
12X12-6-438PL
Description:
TAPE ALUMINUM FOIL SILV 12"X12"
In Stock:
97
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Aluminum
Color :
Silver
Length :
12.00" (304.80mm)
Tape Type :
Aluminum Foil
Temperature Range :
-65°F ~ 300°F (-54°C ~ 149°C)
Thickness :
0.0072" (7.2 mils, 0.183mm)
Thickness - Adhesive :
0.0022" (2.2 mils, 0.056mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Usage :
Thermally Conductive
Width :
12.00" (304.80mm)