EM4702-60-0#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Part Number:
EM4702-60-0#
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
Manufacturer :
Pomona Electronics
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single
2nd Connector :
Banana Socket (Jack), Single, Sheathed
Cable Length :
60.0" (1524.00mm)
Configuration :
Banana to Banana
Contents :
1 Lead, Black
Current Rating (Amps) :
15A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Stacking Method :
Non Stackable
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
5000VDC (5kV)
Wire Gauge :
18 AWG