EM1166-144-0#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Part Number:
EM1166-144-0#
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TEST LEAD BANANA TO GATOR 144"
Manufacturer :
Pomona Electronics
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector :
Alligator Clip, Insulated
Cable Length :
144.0" (3657.60mm)
Configuration :
Banana to Alligator
Contents :
1 Lead, Black
Current Rating (Amps) :
5A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Stacking Method :
Multi-Stacking, Front and Vertical
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
30VAC
Wire Gauge :
18 AWG