BU-4061-C-24-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co.
Part Number:
BU-4061-C-24-0
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TL,PROD,CURLY CORD,24",18AWG
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed
2nd Connector :
Test Probe
Cable Length :
24.0" (609.60mm)
Configuration :
Banana to Test Probe
Contents :
1 Lead, Black
Current Rating (Amps) :
20A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status :
Active
Ratings :
Stacking Method :
Non Stackable
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Wire Gauge :
18 AWG