5291A-24-0
Manufacturer:
Pomona Electronics
Part Number:
5291A-24-0
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Manufacturer :
Pomona Electronics
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd Connector :
Cable Length :
24.0" (609.60mm)
Configuration :
Banana to Banana
Contents :
1 Lead, Black
Current Rating (Amps) :
7A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status :
Active
Ratings :
CAT III 1000V, IEC 1010
Stacking Method :
Non Stackable
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Wire Gauge :
12 AWG