EM6250A-120-2#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Part Number:
EM6250A-120-2#
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 120"
Manufacturer :
Pomona Electronics
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd Connector :
Mini Hook
Cable Length :
120.0" (3048.00mm)
Configuration :
Banana to Grabber, Hook
Contents :
1 Lead, Red
Current Rating (Amps) :
5A
Material - Insulation :
Silicone
Product Status :
Active
Ratings :
CAT II 300V, IEC 1010
Stacking Method :
Non Stackable
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
300VAC, DC
Wire Gauge :
18 AWG