BU-6161-M-72-2
Manufacturer:
Mueller Electric Co.
Part Number:
BU-6161-M-72-2
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed
2nd Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed
Cable Length :
72.0" (1828.80mm)
Configuration :
Banana to Banana
Contents :
1 Lead, Red
Current Rating (Amps) :
20A
Material - Insulation :
Silicone
Product Status :
Active
Ratings :
IEC 1010
Stacking Method :
Non Stackable
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Wire Gauge :
18 AWG