BU-P4911A-36-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co.
Part Number:
BU-P4911A-36-0
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd Connector :
Cable Length :
36.0" (914.40mm)
Configuration :
Banana to Banana
Contents :
1 Lead, Black
Current Rating (Amps) :
20A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status :
Active
Ratings :
Stacking Method :
Non Stackable
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Wire Gauge :
18 AWG