BU-2020-A-48-2
Manufacturer:
Mueller Electric Co.
Part Number:
BU-2020-A-48-2
Category:
Banana, Meter Interface
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Category :
Banana, Meter Interface
1st Connector :
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector :
Banana Plug, Single, Stackable
Cable Length :
48.0" (1219.20mm)
Configuration :
Banana to Banana
Contents :
1 Lead, Red
Current Rating (Amps) :
10A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status :
Active
Ratings :
Stacking Method :
Multi-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated :
300V
Wire Gauge :
20 AWG