KGF15AR71H102JT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
KGF15AR71H102JT
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V