HG-502A-THERMOGUN-230V
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
HG-502A-THERMOGUN-230V
Category:
Heat Guns, Torches, Accessories
Description:
HG-502A-THERMOGUN-230V
Manufacturer :
Category :
Accessory Type :
Air Flow :
23.0 CFM
Approval Agency Marking :
Approved Countries :
Color :
Red
Compatible Tools :
Current :
7 A
Features :
Adjustable Side Vents, Built-In Stand, Turbo-Fan-Driven Blower
For Use With/Related Products :
Heat Shrink Boots/Tubing up to 3" Dia
Includes :
Heat Gun, Stand
Nozzle Opening :
Power - Rated :
1680W
Product Status :
Obsolete
Temperature Range :
500°F ~ 750°F (260°C ~ 371°C)
Tool Type :
Heat Gun
Voltage :
230V