ACTL-1250-400 OPT C0.6
Manufacturer:
Continental Control Systems
Part Number:
ACTL-1250-400 OPT C0.6
Category:
Current Sense Transformers
Description:
CURR SENS XFMR 100:1 400A INLINE
In Stock:
39
Manufacturer :
Continental Control Systems
Category :
Current Sense Transformers
Current Rating (Amps) :
400 A
Current Ratio :
DC Resistance (DCR) :
ET (Volt-Time) :
Frequency Range :
50/60Hz
Height - Seated (Max) :
3.283" (83.40mm)
Inductance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
4.488" L x 1.583" W (114.00mm x 40.20mm)