ACUCT-H040-20:333-10M
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Part Number:
ACUCT-H040-20:333-10M
Category:
Current Sense Transformers
Description:
CURR SENSE XFMR 20A IN-LINE
In Stock:
1
Manufacturer :
Automation Components, Inc.
Category :
Current Sense Transformers
Current Rating (Amps) :
20 A
Current Ratio :
DC Resistance (DCR) :
ET (Volt-Time) :
Frequency Range :
50Hz ~ 60Hz
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Inductance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.945" W (26.00mm x 24.00mm)