1C10Z5U473M050R
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
1C10Z5U473M050R
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.047 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.250" (6.35mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
10°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient :
Z5U
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V