1C20X7R104K050R
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
1C20X7R104K050R
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.250" (6.35mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V