AST0540MW-3.6TRQ
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products
Part Number:
AST0540MW-3.6TRQ
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Description:
BUZZER MAGNETIC 3.6V 5X5MM SMD
Manufacturer :
Mallory Sonalert Products
Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
110mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
4kHz
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Ingress Protection :
Input Type :
Peak-Peak Signal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Single Tone
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
80dB @ 3.6V, 10cm
Technology :
Magnetic
Termination :
Solder Pads
Voltage - Rated :
3.6 V
Voltage Range :
2 ~ 4V