SMT-1820-T-12V-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Part Number:
SMT-1820-T-12V-R
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Description:
BUZZER PIEZO 12V 18X18MM SMD
Manufacturer :
PUI Audio, Inc.
Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
15mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
2kHz
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Ingress Protection :
Input Type :
Peak-Peak Signal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
90dB @ 12V, 10cm
Technology :
Piezo
Termination :
Solder Pads
Voltage - Rated :
12 V
Voltage Range :
1 ~ 25V