PMEG2005EL,315
Part Number:
PMEG2005EL,315
Description:
DIODE SCHOTT 20V 500MA DFN1006-2
Capacitance @ Vr, F :
30pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30 µA @ 10 V
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
SOD-882
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DFN1006-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 500 mA