PMEG2002ESF,315
Manufacturer:
Nexperia
Part Number:
PMEG2002ESF,315
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTT 20V 200MA DSN0603-2
Manufacturer :
Nexperia
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
25pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3.5 µA @ 20 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
1.9 ns
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
DSN0603-2
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490 mV @ 100 mA