RB751S40,115
Manufacturer:
Nexperia
Part Number:
RB751S40,115
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD523
Manufacturer :
Nexperia
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
120mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 30 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
SOD-523
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370 mV @ 1 mA