CUS05S40,H3F
Part Number:
CUS05S40,H3F
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA USC
Capacitance @ Vr, F :
42pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30 µA @ 10 V
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
350 mV @ 100 mA