1N5395-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
1N5395-E3/54
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AL
Manufacturer :
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 400 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
2 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 1.5 A