1N5399-E3/54
Part Number:
1N5399-E3/54
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204AL
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 150°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 1.5 A