1PGSMA130ZHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor
Part Number:
1PGSMA130ZHR3G
Category:
Single Zener Diodes
Description:
DIODE ZENER 130V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Category :
Single Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 98.8 V
Impedance (Max) (Zzt) :
700 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Max :
1.25 W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130 V