CPT-3011C-120
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CPT-3011C-120
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Description:
BUZZER PIEZO 12V 30.6MM TH
In Stock:
232
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
35mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
3kHz
Height - Seated (Max) :
0.486" (12.35mm)
Ingress Protection :
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Single Tone
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.205" Dia (30.60mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
85dB @ 12V, 300cm
Technology :
Piezo
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
12 V
Voltage Range :
6 ~ 16V