FK11C0G1H223JN006
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
FK11C0G1H223JN006
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.022UF 50V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V