FK11X5R0J336MN006
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
FK11X5R0J336MN006
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 33UF 6.3V X5R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
33 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V