AZ23C6V2-HE3_A-08
Part Number:
AZ23C6V2-HE3_A-08
Description:
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 4 V
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V