AZ23C5V6-HE3_A-18
Part Number:
AZ23C5V6-HE3_A-18
Description:
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V