AZ23C18-G3-08
Part Number:
AZ23C18-G3-08
Description:
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 14 V
Impedance (Max) (Zzt) :
50 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V