QEDB501Q1R8C1GV001E
Manufacturer:
Johanson Technology
Part Number:
QEDB501Q1R8C1GV001E
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1.8PF 500V NP0 1111
Manufacturer :
Johanson Technology
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
1.8 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1111 (2828 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.102" (2.59mm)
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
500V