F411MR12W2M1B76BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
F411MR12W2M1B76BOMA1
Category:
FET, MOSFET Arrays
Description:
LOW POWER EASY AG-EASY2B-2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
FET, MOSFET Arrays
Configuration :
4 N-Channel (Half Bridge)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A (Tj)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V (1.2kV)
FET Feature :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
248nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7360pF @ 800V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Power - Max :
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11.3mOhm @ 100A, 15V
Supplier Device Package :
AG-EASY1B-2
Technology :
Silicon Carbide (SiC)
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.55V @ 40mA