DI048N04PQ2-AQ
Part Number:
DI048N04PQ2-AQ
Category:
FET, MOSFET Arrays
Description:
MOSFET, POWERQFN 5X6, 40V, 48A,
Category :
FET, MOSFET Arrays
Configuration :
2 N-Channel (Dual)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
48A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
FET Feature :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2270pF @ 20V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerVDFN
Power - Max :
27W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.6mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package :
PG-TDSON-8-4
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA