CPT-2272C-200
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CPT-2272C-200
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Description:
BUZZER PIEZO 12V 22MM TH
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
10mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
4kHz
Height - Seated (Max) :
0.339" (8.60mm)
Ingress Protection :
Input Type :
Peak-Peak Signal
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Single Tone
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
90dB @ 12V, 10cm
Technology :
Piezo
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
12 V
Voltage Range :
20V (Max)