AT-1224-TWT-12V-2-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Part Number:
AT-1224-TWT-12V-2-R
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Description:
BUZZER MAGNETIC 12V 12MM TH
Manufacturer :
PUI Audio, Inc.
Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
40mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
2.4kHz
Height - Seated (Max) :
0.386" (9.80mm)
Ingress Protection :
Input Type :
Peak-Peak Signal
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Single Tone
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Washable
Size / Dimension :
0.472" Dia (12.00mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
85dB @ 12V, 10cm
Technology :
Electromechanical/Magnetic
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
12 V
Voltage Range :
8 ~ 15V